Já to přece zvládnu sama!

Už jsi to určitě někdy zažila, kdy je toho prostě moc. Všechno na tebe padá. Svírá tě to na celém těle, svědí tě, jak stres proniká do každé buňky tvého těla. Knedlík v hrdle je čím dál větší. Už to déle asi nevydržíš. Chtěla bys vybuchnout, ale nějak to nejde. Všechno v tobě pění, vře, volá o pomoc. Pomoc! Špatně se ti dýchá, žaludek máš sevřený, už nevíš, kudy kam.

A miminko pořád pláče. 

A druhé dítko se pořád na něco vyptává.

A šéf pořád volá a něco chce.

Od rána jsi neměla čas se ani pořádně najíst.

Už si ani nepamatuješ, kdy ses naposledy zasmála.

Kdy sis s chutí sedla ke kávě a rozplývala ses nad její vůní, místo abys ji zhltla jako obvykle.

Nemáš čas na věci, které jsou pro tebe důležité.

Potřebuješ pomoc.

Ale uvědomuješ si to, že potřebuješ pomoc?

A jsi schopná nabízenou pomoc přijmout?

Umíš si o ni říct?

Nebo ji hrdě odmítneš slovy: „Díky, já to zvládnu sama”?

Byly jsme vychovávány tak nějak divně. Nikdo nás neučil brát ohledy na sebe a dát sebe na první místo. Je docela normální, když pracující matka vypadá jako chodící zombie nebo pouhá skořápka lidské bytosti.

Učí nás, že je důležité zabrat, být schopná, neukazovat tolik emoce, nedat znát ostatním, že dostáváme přes míru, neukazovat svoje slabiny a všem dokázat, že v podstatě všechno zvládneme úplně samy. Učí nás, jak být úspěšné v mužském světě, zatímco my ale žijeme v ženských tělech. 

Ale neboj, jde to i jinak. 

Pokud si stoupneš do své ženskosti, neznamená to, že jsi slabá. Být ženská neznamená odevzdat svoji sílu. Být otevřená přijímání pomoci neznamená, že nejsi dost silná. 

Tvoji hodnotu neurčuje to, jestli máš všechno zvládnuté a jestli jsi to zvládla sama. 

Pojď to nahradit odvahou být zranitelná, poznáním, kdy potřebuješ podpořit a ochotou přijmout pomoc, když se objeví. To, že potřebuješ pomoc, není známkou slabosti. Je to známkou toho, že jsi člověk.

Nemusíš už být ta hodná holčička. 

Je čas naučit se říkat NE. Doba perfekcionismu končí. Doba tvrdé ženské práce je pasé. Ty za to přece stojíš, ne?

Říkáš si: „No jo, to jsou pěkné řeči. Ale mě stejně nikdo nepomůže.”

Nepomůže.

Možná proto, že jsi nežádala. Nebo i žádala – ale nevšimla sis, že ta podpora přišla, protože zatím neumíš pomoc přijímat. Jak se to můžeš naučit?

Začni vnitřním rozhovorem se sebou. Proč si myslíš, že si nezasloužíš podporu? (Kdybys totiž věděla, že si ji zasloužíš a potřebuješ ji, ona by přišla). Jak své potřeby vyjadřovala tvá matka? Jak byly její potřeby naplněny? Byla přímá a laskavá, nebo se hroutila a manipulovala? Co se dělo ve vaší rodině, když jsi požádala o naplnění nějaké své potřeby nebo o pomoc? Jaká byla odezva?

Vnitřní rozbor ti pomůže zjistit, jak jsi naprogramovaná. 

Pak se nalaď na svoji vnitřní holčičku a utěš ji. Už si může jít hrát. Už nemusí chtít všechny potěšit. Otěže života přebírá dospělá žena. Toto uvědomění někdy stačí a mohou se začít dít zázraky. A ty už dělej jenom jediné:

Přijímej.

Najednou se objeví někdo s nabídkou pomoci. Přijmi ji! A když se ptá, s čím může pomoct, najdi cokoliv, co bys mu/jí dala udělat. Jakoukoliv drobnost. Učíš se přece nedělat věci sama!

Nauč se přijímat pochvalu. Odvracení pochvaly je velmi rozšířený a rafinovaný způsob, jak snižovat svoji hodnotu. Příště, až tě někdo pochválí, jak jsi krásná nebo jak dobrou práci jsi odvedla, jen poděkuj. Žádné: „Ale to nestojí za řeč, to nic nebylo…” Nekomentuj, jak jsi přibrala, že šaty jsou jen ze sekáče a že ses nestihla pořádně namalovat. Tím odmítáš pozornost a říkáš, že si ji nezasloužíš. Přijímání dobra, které ti chodí do cesty, je jedním z nejlepších způsobů, jak si zvýšíš pocit své vlastní hodnoty.

Přijímej a neustále rozšiřuj svoji kapacitu přijímání. Začni si každý den všímat věcí, které přijímáš. Uznej, co přijímáš. Je k tomu jednoduché cvičení. Udělej si na konci každého dne seznam věcí, které jsi ten den přijala. Zabere to asi tři minuty. Zapiš si pomoc, kterou jsi přijala. Kávu, kterou ti kamarádka koupila v kavárně. Kompliment od ženy ve výtahu, které se líbily tvé boty. Objetí od tvého dítěte. Důležitý vhled nebo poznámku, kterou s tebou někdo sdílel. Už pouhá pozornost vůči dobrým věcem, které ti přišly do cesty, vytvoří prostor pro to, aby jich mohlo přijít ještě víc.

Když začneš trénovat přijímání, staneš se magnetem pro další. Je to skvělý způsob, jak toho dělat méně.

Chceš vědět více? 

Kup si v našem e-shopu knihu od Kate Northrup Dělej méně. Přijímání je v knize věnovaná celá kapitola. Je to jedna ze 14 technik, díky kterým bude tvůj život radostnější a spokojenější.

Pojďte se začíst. Jako dárek pro vás máme kapitolu z knihy Kundička.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *