Prozradíme ti tajemství, chceš? Existuje technika, díky které ti obrovsky vyskočí sebeláska a soucit se sebou samou. Je to ten nejpraktičtější způsob, jak sebe sama milovat a jak milovat především své tělo. Žádná jiná technika sebelásky se ani zdaleka nevyrovná hloubce porozumění a úcty, kterou si můžeš takto vypěstovat.
Co to je?
Je to…
O cykličnosti jsi toho možná už slyšela hodně. Ale možná to k tobě zatím šlo jen jedním uchem tam a druhým ven. Možná jsi ještě nezačala tuto úžasnou praxi využívat a jen matně tušíš, že současně s tvým cyklem se nějak mění i tvé emoce a nastavení.
Jak se tedy naladit na svůj jedinečný rytmus a poznat dary cykličnosti?Důležitá praxe spočívá v každodenním naladění se na tělo, ve které fázi cyklu se nachází a jak do toho tančí s Měsícem. Je to neuvěřitelně efektivní a neskutečně praktické.
Chtěly bychom tě povzbudit, abys to vyzkoušela.
Neboj. Nejsi robot a nemusíš být stejně výkonná každý den. Ba naopak. Existuje nádherný a smysluplný příliv a odliv kolem nás, na který se můžeš napojit a který je alternativou k nepřetržitému modelu, kdy 24 hodin denně jedeš v nastavení „zaber, zaber, zaber, honem, honem, honem”.
Když začneš sledovat své čtyři fáze menstruačního cyklu, uspořádá se ti život a zjistíš, že sis až dosud seděla jak žába na prameni na skvělém způsobu, jak organizovat svůj život a svoji energii. A pokud nemáš z jakéhokoliv důvodu menstruaci, rozhodně to nevadí – sleduj energii Měsíce.
Funguje tak, že máme čtyři miniobdobí, každý měsíc, ve kterých máme čtyři druhy energie. Naše partiarchální kultura se soustředí pouze na dvě z těchto energií. Ale ty dvě zbývající jsou také ohromně důležité pro naši schopnost udržitelnosti a regenerace, abychom byly úspěšné v dlouhodobém horizontu.
Pojď se podívat, jak ji využívá Kate Northrup, autorka knihy Dělej méně. Knihu a návod, jak sledovat cykličnost najdeš v naší nabídce ZDE. V rozhovoru, kterým je inspirován tento článek, říká Kate:
„V den, kdy dostanu menstruaci, si přibližně naplánuji, jak bude vypadat další měsíc a pak přeorganizuji všechno, co jde. Takže když mám třeba 10 schůzek v týdnu, kdy mám menstruovat ten další měsíc, tak je přesouvám. Protože vím, že jinak budu naštvaná. Na tento týden také neplánuji žádné vysílání.
Vím, že nejsem moc orientovaná na detaily, takže se hodně spoléhám na luteální fázi, kdy vím, že mi detaily jdou a já můžu dělat úpravy, dodělávky nebo přepracování materiálů – činnosti, které v jiném období nesnáším. Na tuto dobu si plánuji nejvíc věcí, protože vím, že je zvládnu a že odpočívat budu až v další fázi.
Když jsem ve folikulární fázi, vím, že můžu mít schůzky jednu za druhou, protože v tuhle dobu to v pohodě zvládám. Ale vím, že to nemohu dělat během menstruační fáze, protože se pomaleji hýbu a tolik nestíhám a jsem trochu mimo.
Takže si prostě jen dovolím se pomaleji pohybovat a řeknu si ok, můžu jít dřív spát, můžu požádat o více podpory na tento týden.”
A představ si, že i každý projekt má něco jako svůj vlastní čtyřfázový cyklus, který má analogii v tom menstruačním. Čtyři fáze tvoření. Střídání období aktivity a období odpočinku.
U projektů se můžeš hodně inspirovat přírodou. Je to o uctění přírody a těla, o následování, o našich potřebách. Potřebujeme i odpočívat, je to úplně v pořádku. Protože pokud nezařadíme do cyklu i odpočinek, tak brzy my nebo naše projekty vyhoříme.
Jaké první kroky můžeš podniknout? Začni sledovat svůj cyklus. Je to jedna z nejvíce milujících a pečujících věcí, které pro sebe můžeš udělat. Prostě vědět, v jakém dni svého cyklu jsi a jaká energie se k této fázi vztahuje.
Každý den se zastav a zeptej se sama sebe, jak se cítíš? Kolik máš energie? Na co máš chuť? Po čem toužíš? Co pro sebe dnes můžeš udělat? A co bys dnes vlastně dělat nemusela. Zní to jako malichernost, ale je to skvělý začátek, který tě posune a obohatí.
Zajímá tě toto téma? Více najdeš v knize Dělej méně, kterou právě vydáváme.