Měsíční fáze, sebeláska a podnikání. Jak to spolu souvisí?

Prozradíme ti tajemství, chceš? Existuje technika, díky které ti obrovsky vyskočí sebeláska a soucit se sebou samou. Je to ten nejpraktičtější způsob, jak sebe sama milovat a jak milovat především své tělo. Žádná jiná technika sebelásky se ani zdaleka nevyrovná hloubce porozumění a úcty, kterou si můžeš takto vypěstovat. 

Co to je? 

Je to…

Sledování cykličnosti. 

O cykličnosti jsi toho možná už slyšela hodně. Ale možná to k tobě zatím šlo jen jedním uchem tam a druhým ven. Možná jsi ještě nezačala tuto úžasnou praxi využívat a jen matně tušíš, že současně s tvým cyklem se nějak mění i tvé emoce a nastavení. 

Jak se tedy naladit na svůj jedinečný rytmus a poznat dary cykličnosti?Důležitá praxe spočívá v každodenním naladění se na tělo, ve které fázi cyklu se nachází a jak do toho tančí s Měsícem. Je to neuvěřitelně efektivní a neskutečně praktické.

Chtěly bychom tě povzbudit, abys to vyzkoušela. 

Připadáš si někdy jako robot?

Neboj. Nejsi robot a nemusíš být stejně výkonná každý den. Ba naopak. Existuje nádherný a smysluplný příliv a odliv kolem nás, na který se můžeš napojit a který je alternativou k nepřetržitému modelu, kdy 24 hodin denně jedeš v nastavení „zaber, zaber, zaber, honem, honem, honem”. 

Když začneš sledovat své čtyři fáze menstruačního cyklu, uspořádá se ti život a zjistíš, že sis až dosud seděla jak žába na prameni na skvělém způsobu, jak organizovat svůj život a svoji energii. A pokud nemáš z jakéhokoliv důvodu menstruaci, rozhodně to nevadí – sleduj energii Měsíce.

Menstruační cyklus je náš největší nevyužívaný zdroj kreativní síly.

Funguje tak, že máme čtyři miniobdobí, každý měsíc, ve kterých máme čtyři druhy energie. Naše partiarchální kultura se soustředí pouze na dvě z těchto energií. Ale ty dvě zbývající jsou také ohromně důležité pro naši schopnost udržitelnosti a regenerace, abychom byly úspěšné v dlouhodobém horizontu. 

Menstruační fáze

 • Energie zimy | Energie měsíce v novu
 • Čas pro odpočinek a reflexi, čas jít opravdu do svého vnitřního snového světa a získat moudrost, která tam na tebe čeká. Stáhni se trochu z vnějšího světa. Vynahraď si čas pro sebe. Během tohoto období jsou pravá a levá hemisféra tvého mozku nejvíce propojené z celého cyklu, což znamená, že máš větší přístup ke své intuici, než kdykoli jindy. Dostane se k tobě spousta správných informací. Věnuj se promýšlení toho, co bys chtěla ve svém životě či podnikání zlepšit nebo čemu se chceš věnovat. 

Folikulární fáze

 • Energie období jara | Energie dorůstajícího měsíce
 • Čas pro plánování a iniciaci. Čas nových začátků. Během této fáze budeš mít hodně energie. Jdi do akce, svez se na této vlně.

Ovulace

 • Energie léta | Energie úplňku
 • Čas propojování se, spolupráce, networkingu a toho být vidět a být s ostatními. Je to skvělý čas pro vystupování na sociálních sítích, skvělý čas na rozhovory, skvělý čas na přednášky, videa, nahrávání video kurzů, navazování strategických partnerství. Jsi nejplodnější nejen fyzicky, ale také energeticky.

Luteální fáze

 • Energie podzimu | Energie ubývajícího měsíce
 • Čas integrace a reflexe toho, co funguje a co nefunguje. Dokončujeme a soustředíme se. Je to ten nejlepší čas pro vyřešení detailů. Je to ta negativně „proslulá” fáze, kdy se ti zdá, že je všechno na nic. Jsi podrážděná, snadno se rozzlobíš, necítíš se ve své kůži. Říkáš věci na rovinu. Máš požadavky, kvůli kterým se všichni ostatní cítí nekomfortně a narušuje to status quo. 
 • Je to skvělý čas pro kreativní projekty. Mnohem méně ti záleží na tom, co si myslí ostatní, takže je to skvělý čas pro tvorbu, psaní, malování, skládání. 

A cykličnosti můžeš využít i v práci a podnikání?

Pojď se podívat, jak ji využívá Kate Northrup, autorka knihy Dělej méně. Knihu a návod, jak sledovat cykličnost najdeš v naší nabídce ZDE. V rozhovoru, kterým je inspirován tento článek, říká Kate:

„V den, kdy dostanu menstruaci, si přibližně naplánuji, jak bude vypadat další měsíc a pak přeorganizuji všechno, co jde. Takže když mám třeba 10 schůzek v týdnu, kdy mám menstruovat ten další měsíc, tak je přesouvám. Protože vím, že jinak budu naštvaná. Na tento týden také neplánuji žádné vysílání.

Vím, že nejsem moc orientovaná na detaily, takže se hodně spoléhám na luteální fázi, kdy vím, že mi detaily jdou a já můžu dělat úpravy, dodělávky nebo přepracování materiálů – činnosti, které v jiném období nesnáším. Na tuto dobu si plánuji nejvíc věcí, protože vím, že je zvládnu a že odpočívat budu až v další fázi.

Když jsem ve folikulární fázi, vím, že můžu mít schůzky jednu za druhou, protože v tuhle dobu to v pohodě zvládám. Ale vím, že to nemohu dělat během menstruační fáze, protože se pomaleji hýbu a tolik nestíhám a jsem trochu mimo.

Takže si prostě jen dovolím se pomaleji pohybovat a řeknu si ok, můžu jít dřív spát, můžu požádat o více podpory na tento týden.”

„Menstruační” cyklus tvých projektů

A představ si, že i každý projekt má něco jako svůj vlastní čtyřfázový cyklus, který má analogii v tom menstruačním. Čtyři fáze tvoření. Střídání období aktivity a období odpočinku.

 1. Každý projekt nejdříve projde fází plánování a iniciace, objevením se. Fází, kdy věci získávají svou podobu.
 2. Pak je fáze zviditelnění, kdy s projektem jdeš ven, začíná být vidět. Dáváš rozhovory, máš knihu na regálech knihkupectví, hledáš investory a podporovatele. 
 3. Třetí fází projektu je kulminace, vrchol. Dokončuješ, hodnotíš, vedeš projekt do závěrečné fáze. 
 4. A poslední (nebo i první) fází je neúrodná prázdnota, což je přestávka mezi projekty. Nelekej se, někdy může být i dost dlouhá, ale je nutná. Neznamená to, že si celé tvé podnikání dá přestávku. Dělají se takové ty udržovací věci, píšou se články, dodělává se administrativa apod. Je to čas, kdy firma odpočívá a připravuje se na nový začátek, novou věc. 

U projektů se můžeš hodně inspirovat přírodou. Je to o uctění přírody a těla, o následování, o našich potřebách. Potřebujeme i odpočívat, je to úplně v pořádku. Protože pokud nezařadíme do cyklu i odpočinek, tak brzy my nebo naše projekty vyhoříme. 

Zásadní je začít

Jaké první kroky můžeš podniknout? Začni sledovat svůj cyklus. Je to jedna z nejvíce milujících a pečujících věcí, které pro sebe můžeš udělat. Prostě vědět, v jakém dni svého cyklu jsi a jaká energie se k této fázi vztahuje.

Každý den se zastav a zeptej se sama sebe, jak se cítíš? Kolik máš energie? Na co máš chuť? Po čem toužíš? Co pro sebe dnes můžeš udělat? A co bys dnes vlastně dělat nemusela. Zní to jako malichernost, ale je to skvělý začátek, který tě posune a obohatí. 

Zajímá tě toto téma? Více najdeš v knize Dělej méně, kterou právě vydáváme.

Pojďte se začíst. Jako dárek pro vás máme kapitolu z knihy Kundička.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *